Jak je to s příjmením po svatbě?

26.03.2025

Jak je to s příjmením po svatbě? V jakém pořadí se používá zdvojené příjmení? A co máte dělat, když si k příjmení svého manžela, cizince, nechcete přidávat koncovku -ová?

Pokaždé, když jdu na matriku tlumočit žádost o uzavření manželství a vyplňujeme údaje o budoucím příjmení ženy a společných dětí, řešíme dotazy na pořadí zdvojeného příjmení a možnost vypustit koncovku -ová. Pravidla, kterými se vše řídí, upravuje zákon č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení.

Z jakých možností můžete vybírat?

  • Žena si ponechá rodné příjmení.
  • Žena bude užívat manželovo příjmení v přechýlené podobě nebo požádá o užívání příjmení v mužském tvaru. (Když změní názor, může si později zažádat o užívání příjmení v přechýleném tvaru.)
  • Žena si ponechá rodné příjmení a k němu přidá příjmení manžela. V tomto případě je na prvním místě příjmení manžela, za ním pak následuje rodné příjmení ženy.
  • A ještě je tu možnost, že muž převezme příjmení své ženy.

U páru, kde je jeden z manželů cizinec, často dochází ke kombinaci mužského a ženského tvaru příjmení, např. Smith Nováková. V žádosti o uzavření manželství o mužskou podobu svého rodného příjmení žádat nemůže. Pokud by žena chtěla obě příjmení v mužském tvaru, musela by v dostatečném předstihu před svatbou požádat o změnu příjmení (vypuštění koncovky -ová) a nechat si vyměnit doklad totožnosti. Žádost o uzavření manželství by mohla podat až se změněným příjmením a novým dokladem.

Dohodu o příjmení můžete ještě později změnit před libovolným matričním úřadem.

A co příjmení společných dětí?

V žádosti o uzavření manželství se vyplňuje i příjmení společných dětí v mužském a ženském tvaru. U ženského příjmení se vždy uvádí přechýlená forma s koncovkou    -ová. O možnost používat nepřechýlenou podobu můžou rodiče požádat až při zápisu narození dítěte.

A jak je to s tím přivlastňováním manželovi?

Často slyšíme, že si ženy nechtějí přidávat typicky českou koncovku -ová ani k českému příjmení. Pochopitelné je to u těch, kdo žijí trvale v zahraničí. Pokud ale máte k této formě odpor, protože si myslíte, že vyjadřuje vlastnický vztah, musím vás vyvézt z omylu. Jedná se pouze o přechýlenou podobu příjmení. Přivlastňovací tvar by musel být s krátkým "a" na konci, tedy Novákova ("patřící Novákovi"), nikoliv Nováková (prostě jen ženská podoba příjmení, která opravdu nevyjadřuje nic jiného než jen ženský rod).

Chystáte se podat žádost o uzavření manželství a váš partner je cizinec? Nezapomeňte s sebou soudního tlumočníka.